دامنه .gov.ir

دامنه .gov.ir

دامنه .gov.ir

دامنه .gov.ir یک دامنه مرتبه سوم از نظر نوع در مرکز ثبت است:
Country Code Third Level Domain یا اصطلاحا CCTLD است نمونه آن tax.gov.ir است.
در این پسوند، gov مخفف Government و ir مخفف IRAN است. ثبت این دامنه تنها برای وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی امکان پذیر است. نام درخواستی باید مطابق با نام رسمی سازمان یا مخفف دقیق آن باشد.

ثبت دامنه .gov.ir

مدت زمانی که می توان دامنه gov.ir را ثبت کرد چند سال است؟

دوره ثبت و تمدید دامین .gov.ir  یک سال یا پنج سال است. (امکان ثبت یا تمید مثلا ۳ سال یا دو سال وجود ندارد و فقط ۱ یا ۵ ساله قابل انتخاب است)

شرایط عمومی ثبت یک دامنه gov.ir چیست؟

نام دامنه یا دامین با پسوند gov.ir مانند سایر دامنه ها باید حداقل دارای سه کاراکتر باشد و می تواند حداکثر 63 کاراکتر داشته باشد. نام دامنه با این پسوند می تواند با یک حرف یا عدد آغاز شود و یا با یک حرف یا عدد پایان یابد.
بین کاراکترها در نام دامنه نمی توان از کاراکتر جای خالی (Space )استفاده کرد به طور مثال (www.ab cd.gov.ir ) صحیح نمی باشد. برای فاصله دادن بین کاراکترها می توان از خط فاصله (dash) استفاده نمود به طور مثال (a-bcd.gov.ir) صحیح است. همچنین استفاده از کاراکترهای? ! & * و از این قبیل در نام دامنه مجاز نمی باشند به طور مثال (abcd@e.gov.ir) صحیح نمی باشد.

آیا این امکان وجود دارد که دامین .gov.ir که برای سازمان خود در نظر داریم قبلا ثبت شده باشد؟

بله احتمال ثبت نام کوتاه شده یا مخفف یک دامنه توسط سازمان دیگر وجود دارد هر چند تعداد دامین های gov.ir بسیارکم است ولی جهت اطمینان از این امر شما می توانید از دامنه مورد نظر خود اصطلاحاً Whois بگیرید. برای انجام این کار می توانیدبه ناحیه کاربری دی تلکام به آدرس https://day.ir/panel بخش دامنه ها گزینه جستجو و ثبت دامنه مراجعه کنید.

چگونه یک دامین gov.ir ثبت کنم؟

برای ثبت دامنه از طریق شبکه دی: وارد ناحیه کاربری دی تلکام شوید. بخش دامنه ها گزینه جستجو و ثبت دامنه را انتخاب کنید. پس از تکمیل مراحل ثبت دامنه و پرداخت، نوبت به ارسال مدارک لازم به ایرنیک می رسد.

دلایلل ابطال سفارش ثبت دامنه .gov.ir

کامل نبودن مدارک سازمان یا همخوانی نداشتن نام دامین درخواستی با نام سازمان می تواند از دلایل ابطال درخواست ثبت باشد.

مدارک درخواست ثبت دامین را به کجا و جطور ارسال کنم؟

جهت ارسال مدارک پس از ورود به سایت nic.ir از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور دامنه شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب نمائید. سپس فایل مدرک را پیوست نموده، فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنید. همچنین می توانید مدارک خود را برای ایرنیک به شماره 22295700 فکس نمائید.

برای ثبت دامین gov.ir چه مدارکی نیاز است؟

ارسال درخواست رسمی و کتبی روی سربرگ سازمان با مهر و امضاء مقام مسئول در سازمان.
مدارک هویتی یا ثبتی سازمان که نشان دهنده اصالت متقاضی و سربرگ ارسال باشد.

قیمت و هزینه ثبت دامنه ir چقدر است؟

هزینه ثبت دامنه های .ir و دامنه .gov.ir  بعد از مدت زیادی ثابت بودن اخیرا به دلیل کاهش تخفیف کارگزاران تغییر کرده. برای اطلاع از قیمت دامنه به بخش دامنه ها مراجعه کنید.

آیا ثبت دامنه .gov.ir از طریق نماینده اجباری است؟

خیر، الزامی برای ثبت دامنه از طریق نماینده یا کارگزار دامین وجود ندارد و شما می توانید به صورت مستقیم از طریق مرکز ثبت ایرنیک هم اقدام کنید. ولی به نظر می رسد سیاست مرکز ثبت، ارتباط کاربران از طریق کارگزار یا نماینده است و ارتباط مستقیم زمان بیشتری برای کاربر خواهد داشت. برای ثبت دامنه های ir  توصیه می شود از طریق کارگزاران یا نماینده اقدام کنید. در صورت ثبت دامنه از طریق نماینده، شما از خدمات نماینده از جمله پشتیبانی یا تخفیف ها، سرویس های پیگیری تمدید و مشاوره کارشناسان و امکانات دیگر برخوردار خواهید بود. لازم به ذکر است ساعات تماس تلفنی و خدمات پشتیبانی مرکز ایرنیک محدود است. همچنین از نظر مالکیت هیچ تغییری در دامنه ایجاد نمی شود، نماینده در واقع رابط یا کارگزار امور مالی و فنی دامنه شما می باشد. در نهایت دامنه به نام سازمان یا شخص متقاضی و در مرکز ثبت می شود.

چه مقدار طول می کشد تا دامنه .gov.ir به ثبت برسد؟

پس از تکمیل مراحل ثبت دامنه در بخش اعضای دی تلکام، دامنه شما برای تائید به مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)ارجاع می گردد و پس از ارسال مدارک و تائید نام دامنه شما از سوی ایرنیک، به ثبت نهایی می رسد و به طور خودکار در پنل کاربری شما در کنترل پنل اعضای شبکه دی و همزمان در شناسه ایرنیک شما قرار می گیرد.
به طور کلی مدت زمان تائید نام یک دامنه از سوی ایرنیک متغیر می باشد و ممکن است از 1 الی 5 روز کاری یا حتی بیشتر به طول بیانجامد. لازم به ذکر است از زمانیکه درخواست ثبت دامنه داده می شود به مدت 10 روز فرصت ارسال مدارک وجود دارد و پس از آن و در صورت عدم ارسال مدارک درخواست شده،دامنه مورد نظر از حالت رزرو خارج شده و مجدد برای ثبت آزاد می گردد.

آیا امکان تغییر نام دامنه gov.ir پس از ثبت وجود دارد؟

خیر. امکان تغییر نام دامنه ثبت شده وجود ندارد.

آیا می توانم مشخصات مالکیت و یا مشخصات Whois دامنه gov.ir خود را مخفی نمایم؟

خیر، با توجه به سیاست کنونی مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)، این امکان برای دامنه های ir و مشتقات آن تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

انتقال دامنه gov.ir

آیا می توانم نسبت به تغییر مشخصات شناسه ایرنیک خود اقدام نمایم؟

درخصوص شناسه مربوط به دامنه های مرتبه سوم مانند gov.ir ، به دلیل اینکه نام صاحب امتیاز شناسه باید دقیقاً مطابق با نام دامنه باشد، امکان هیچ گونه تغییر و حتی اصلاح نام صاحب امتیاز شناسه وجود ندارد. سایر مشخصات نظیر آدرس،کدپستی،تلفن و پست الکترونیک امکان تغییر یافتن را دارند.

آیا می توانم نسبت به تغییر مالکیت دامنه .gov.ir  اقدام و دامنه  را به سازمان یا شخص دیگری واگذار کنیم؟

خیر، به طور کلی درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله gov.ir این امکان وجود ندارد، مگر در موارد خاص با تایید قبلی مرکز ثبت.

آیا می توانم دامنه .gov.ir که قبلا ثبت شده را از طریق کارگزاران و نماینده یا نماینده دیگر تمدید کنم؟

برای تمدید دامنه خود از طریق یک نماینده به عنوان مثال دی تلکام کافیست رابط مالی دامنه خود را به شناسه نماینده برای مثال شناسه دی تلکام da50-irnic تغییر دهید و سپس با ذکر نام دامنه خود از طریق تیکت اطلاع دهید تا دامنه مورد نظر شما جهت تمدید به لیست دامنه های شما افزوده شود.

آیا می توانم نسبت به تغییر رابط های دامنه .gov.ir خود اقدام نمایم؟

برای تغییر رابط های دامنه خود در صورتی که از طریق نماینده اقدام می کنید لازم است از ابتدا یا قبل از تغییر، رابط اداری دامنه مورد نظر آن نماینده باشد. در اینصورت در دی تلکام می توانید رابط دامنه را تغییر دهید. در غیر اینصورت می توانید از طریق مرکز ثبت ایرنیک نسبت به تغییرات مورد نظر اقدام کنید.

چگونه می توانم دامنه .gov.ir خود را به نماینده یا شرکت دیگری انتقال دهم؟

دامنه های ir به طور معمول عملیاتی به نام انتقال ندارند و تنها تغییر رابط در آن صورت می گیرد. به عبارت دیگر در صورتی که قصد تمدید دامنه خود از طریق یک نماینده برای مثال دی تلکام را داشته باشید تنها کافیست شناسه آن یعنی da50-irnic را در بخش رابط مالی آن دامنه قرار دهید و به نماینده اطلاع دهید.

مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های .gov.ir در ایران کجاست؟

کلیه دامنه های ir و مشتقات آن در کشور زیر نظر پژوهشگاه دانش های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات)  و ایرنیک به ثبت می رسند که در حقیقت مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های ir در تمام ایران می باشد، به این معنا که کلیه دامنه های ir پس
از تائید این مرکز به ثبت نهایی می رسند.

شناسه ایرنیک یا نیک هندل چیست؟

شناسه ایرنیک یک کد است که مشخصات هر شخص حقیقی یا حقوقی متقاضی ثبت دامنه ir را که در بانک اطلاعاتی مرکز ذخیره شده برای مراجعه ذخیره می کند و معمولا با این فرمت ساخته می شود: da50-irnic و در موارد زیادی به جای وارد کردن اطلاعات تنها وارد کردن شناسه ایرنیک یا نیک هندل کافی است. اگر رابط شما قدیمی است شناسه قدیمی ایرنیک باید بروزرسانی شود.

چطور برای دامین شناسه ایرنیک ایجاد کنم؟

راهنمای ساخت شناسه ایرنیک در ناحیه کاربری دی تلکام  بعد از ورد در بخش راهنما وجود دارد.

آیا می توانم سفارش پرداخت نشده خود در سایت ایرنیک را لغو نمایم؟

وارد سایت www.nic.ir شده و پس از وارد شدن در شناسه ایرنیک خود، در قسمت دامنه های من، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. در صفحه باز شده به پایین صفحه بخش درخواست های این دامنه رجوع کنید و روی شماره موردی که وضعیت پرداخت آن پرداخت نشده است کلیک کرده و در صفحه باز شده با انتخاب گزینه انصراف از درخواست، نسبت به لغو سفارش پرداخت نشده خود اقدام فرمائید.

چگونه نیم سرور NameServer های دامنه gov.ir را تغییر دهم؟

درصورتیکه رابط فنی دامنه شما شناسه دی تلکام یعنی da50-irnic باشد، شما دسترسی لازم برای این منظور را از بخش NameServer ها در ناحیه کاربری دی تلکام قسمت دامنه ها دارید.

درصورتیکه رابط فنی دامنه شما دی نیست به این طریق عمل کنید:

وارد سایت nic.ir شده و پس از ورود در شناسه خود، در سمت چپ صفحه از بخش دامنه های من دامنه مورد نظر خود را جستجو کنید و در صفحه باز شده در قسمت سامانه نام دامنه (DNS)، روی گزینه ویرایش ردیف های کارگزاری نام و میزبانی دامنه کلیک کنید.

آیا یک دامنه .gov.ir می تواند چند مالک داشته باشد؟

خیر، این امکان وجود ندارد و هر دامنه تنها یک صاحب امتیاز یا مالک حقوقی دارد.

 

هر گونه کپی برداری از این مطلب تنها با درج لینک این صفحه به عنوان منبع از وبلاگ شبکه دی بلامانع است

مطالب مرتبط:

دامین .org.ir

دامنه id.ir

دامنه .net.ir

ثبت دامنه

طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *