دامنه id.ir.

دامنه id.ir.

دامنه id.ir.

دامنه id.ir. چیست؟

دامنه .id.ir یک دامنه مرتبه سومCountry Code Third Level Domain یا اصطلاحا CCTLD است مثال pedram.id.ir می باشد. در این پسوند ID مخفف Identification به معنای هویت و ir مخفف IRAN است. ثبت این دامنه برای اشخاص حقیقی که شهروند یا مقیم کشور جمهوری اسلامی ایران هستند امکان پذیر است . نام دامنه درخواستی باید مطابق با نام یا نام خانوادگی کامل و یا مطابق با هردو باشد.

دوره ثبت این دامنه یک سال یا پنج سال است. (امکان ثبت یا تمید مثلا ۳ سال یا دو سال وجود ندارد و فقط ۱ یا ۵ ساله قابل انتخاب است)

ثبت دامنه id.ir.

شرایط عمومی ثبت دامنه id.ir چیست؟

دامنه با پسوند id.ir باید حداقل دارای سه کاراکتر باشد، نام دامنه با این پسوند می تواند با یک حرف یا عدد آغاز شود و یا با یک حرف یا عدد پایان یابد و می تواند حداکثر 63 کاراکتر داشته باشد .
برای فاصله دادن بین کاراکترها در نام دامنه نمی توان از جای خالی (Space) استفاده کرد به طور مثال (www.ab cd.id.ir) صحیح نمی باشد . برای فاصله دادن بین کاراکترها می توان از خط فاصله (dash) استفاده کرد به طور مثال (a-bcd.id.ir)صحیح است .
همچنین استفاده از کاراکترهای ? ! & * و از این قبیل در نام دامنه مجاز نمی باشند به طور مثال (abcd@e.id.ir) صحیح نمی باشد .

آیا دامنه ای که می خواهم ثبت کنم قبلا ثبت شده؟

برای اطمینان از آزاد بودن دامین می توانید از دامنه مورد نظر خود اصطلاحاً Whois بگیرید. برای انجام این کار می توانید به ناحیه کاربری دی تلکام به آدرس https://day.ir/panel بخش دامنه ها گزینه جستجو و ثبت دامنه مراجعه کنید.

چگونه یک دامنه یا دامین id.ir ثبت کنم؟

در صورت تمایل به ثبت دامنه از طریق شبکه دی: وارد ناحیه کاربری دی تلکام شوید. بخش دامنه ها گزینه جستجو و ثبت دامنه را انتخاب کنید. پس از تکمیل مراحل ثبت دامنه و پرداخت، نوبت به ارسال مدارک لازم به ایرنیک می رسد.

آیا ممکن است سفارش ثبت دامنه من ابطال گردد؟

برای ثبت دامنه id.ir ارائه مدرک نشان دهنده ملیت ایرانی یعنی کارت ملی ضروری است.
جهت ارسال مدارک پس از ورود به سایت nic.ir از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور دامنه شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب نمائید. سپس فایل مدرک را پیوست نموده، فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنید. همچنین می توانید مدارک خود را برای ایرنیک به شماره 22295700 فکس نمائید.

آیا ثبت دامنه id.ir از طریق نماینده اجباری است؟

خیر اجباری در ثبت از طریق کارگزار یا نماینده نیست.  شما می توانید به صورت مستقیم از طریق مرکز ثبت ایرنیک هم اقدام کنید. ولی با توجه به سیاست هایی که مرکز تا کنون داشته، به نظر می رسد تمایل به ارتباط مستقیم با کاربران ندارد و توصیه می شود از طریق کارگزاران یا نماینده اقدام کنید. در صورت ثبت دامنه از طریق نماینده، شما از خدمات نماینده از جمله خدمات پشتیبانی یا تخفیف ها، پیگیری تمدید و مشاوره کارشناسان و امکانات دیگر برخوردار خواهید بود. لازم به ذکر است ساعات تماس تلفنی و خدمات پشتیبانی مرکز ایرنیک محدود است. همچنین از نظر مالکیت هیچ تغییری در دامنه ایجاد نمی شود، نماینده در واقع رابط یا کارگزار امور مالی و فنی دامنه شما می باشد. در نهایت دامنه به نام سازمان یا شخص متقاضی و در مرکز ثبت می شود.

قیمت و هزینه ثبت دامنه id.ir چقدر است؟

هزینه ثبت دامنه های .ir و دامنه .id.ir  بعد از مدت زیادی ثابت بودن اخیرا به دلیل کاهش تخفیف کارگزاران تغییر کرده. برای اطلاع از قیمت دامنه به بخش دامنه ها مراجعه کنید.

چه مقدار طول می کشد تا دامنه من به ثبت برسد؟

بعد از ثبت دامنه در بخش اعضای دی تلکام، دامنه شما به صورت آنلاین برای بررسی به مرکز ثبت دامنه (ایرنیک) ارجاع می گردد و پس از اینکه مدارک را ارسال کنید و تائید نام دامنه شما از طرف ایرنیک انجام شود، به ثبت نهایی می رسد و به طور خودکار در پنل کاربری شما در کنترل پنل اعضای دی تلکام و همزمان در شناسه ایرنیک شما قرار می گیرد.
مدت زمان تائید نام یک دامنه از سوی ایرنیک متغیر است و ممکن است از 1 الی 5 روز کاری یا حتی بیشتر به طول بیانجامد. لازم به ذکر است از زمانی که درخواست ثبت دامنه داده می شود به مدت 10 روز فرصت ارسال مدارک وجود دارد و پس از آن و در صورت عدم ارسال مدارک درخواست شده، دامنه مورد نظر از حالت رزرو خارج شده و مجدد برای ثبت آزاد می گردد.

چرا ثبت دامنه من ابطال شد؟

مرکز ثبت ایرنیک برای تایید نام دامنه قوانینی را مشخص کرده و در صورت تکمیل بودن مدارک و نداشتن مشکلی خاص آن را تایید می کند، ولی بررسی درخواست ها توسط نیروی انسانی انجام می شود و در موارد زیادی حتی فراتر از چهارچوب های خود ممکن است تشخیص دهد یک نام دامنه برای ثبت مناسب نیست و مثلا استفاده از کلمات هنجار شکن یا مواردی که عرف نیست ممکن است باعث ابطال درخواست شود.

آیا امکان تغییر نام دامنه id.ir پس از ثبت وجود دارد؟

خیر.امکان تغییر نام دامنه ثبت شده وجود ندارد.

آیا امکان مخفی کردن و عدم نمایش مشخصات مالکیت و یا مشخصات Whois دامنه id.ir وجود دارد؟

خیر، با توجه به سیاست کنونی مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)، این امکان برای دامنه های ir و مشتقات آن تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

 

 

انتقال دامنه 

آیا می توانم مالکیت دامنه .id.ir را تغییر دهم و دامنه خود را به شخص دیگری واگذار نمایم؟

خیر، به طور کلی درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله id.ir این امکان وجود ندارد.

آیا می توانم نسبت به تغییر مشخصات شناسه ایرنیک خود اقدام نمایم؟

بله، امکان اصلاح و تغییر مشخصات شناسه نظیر آدرس،کدپستی،تلفن و پست الکترونیک وجود دارد.

آیا می توانم نسبت به تغییر مالکیت دامنه .id.irخود اقدام و دامنه خود را به شخص دیگری واگذار نمایم؟

خیر، به طور کلی درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله id.ir این امکان وجود ندارد، مگر در موارد خاص با تایید قبلی مرکز ثبت.

آیا می توانم دامنه id.ir که قبلا ثبت شده را از طریق کارگزاران و نماینده یا نماینده دیگر تمدید کنم؟

برای تمدید دامنه خود از طریق یک نماینده به عنوان مثال دی تلکام کافیست رابط مالی دامنه خود را به شناسه نماینده برای مثال شناسه دی تلکام da50-irnic تغییر دهید و سپس با ذکر نام دامنه خود از طریق تیکت اطلاع دهید تا دامنه مورد نظر شما جهت تمدید به لیست دامنه های شما افزوده شود.

آیا می توانم نسبت به تغییر رابط های دامنه .id.ir خود اقدام نمایم؟

برای تغییر رابط های دامنه خود در صورتی که از طریق نماینده اقدام می کنید لازم است از ابتدا یا قبل از تغییر، رابط اداری دامنه مورد نظر آن نماینده باشد. در اینصورت در دی تلکام می توانید رابط دامنه را تغییر دهید. در غیر اینصورت می توانید از طریق مرکز ثبت ایرنیک نسبت به تغییرات مورد نظر اقدام کنید.

آیا می توانم دامنه را به یک کارگزار یا نماینده دیگر منتقل کنم؟

دامنه های ir به طور معمول عملیاتی به نام انتقال ندارند و فقط تغییر رابط  در آن صورت می گیرد. این یعنی برای انتقال به یک نماینده دیگر و مثلا به قصد تمدید برای مثال از طریق دی تلکام  تنها کافیست شناسه da50-irnic را در بخش رابط مالی آن دامنه قرار دهید و درخواست ایمپورت دامنه مورد نظر را از طریق تیکت به کارشناسان دی ارسال کنید.

چگونه می توانم دامنه id.ir خود را از دی تلکام به شرکت دیگری انتقال دهم؟

شما می توانید با تغییر رابط مالی دامنه خود از طریق سایت nic.ir و قراردادن شناسه شرکت مقصد در قسمت رابط مالی دامنه خود، نسبت به انجام این کار اقدام فرمائید.

مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های id.ir در ایران کدام است؟

کلیه دامنه های ir و مشتقات آن در کشور زیر نظر پژوهشگاه دانش های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات)  و ایرنیک به ثبت می رسند که در حقیقت مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های ir در تمام ایران می باشد، به این معنا که کلیه دامنه های ir پس از تائید این مرکز به ثبت نهایی می رسند.

چطور برای دامین شناسه ایرنیک ایجاد کنم؟

راهنمای ساخت شناسه ایرنیک در ناحیه کاربری دی تلکام  بعد از ورد در بخش راهنما وجود دارد.

شناسه ایرنیک چیست؟

شناسه ایرنیک یک کد است که مشخصات هر شخص حقیقی یا حقوقی متقاضی ثبت دامنه ir را که در بانک اطلاعاتی مرکز ذخیره شده برای مراجعه ذخیره می کند و معمولا با این فرمت ساخته می شود: da50-irnic و در موارد زیادی به جای وارد کردن اطلاعات تنها وارد کردن شناسه ایرنیک یا نیک هندل کافی است. اگر رابط یا شناسه دامنه قدیمی است نیاز به بروزرسانی دارد.

آیا می توانم سفارش پرداخت نشده خود در سایت ایرنیک را لغو نمایم؟

وارد سایت www.nic.ir شده و پس از وارد شدن در شناسه ایرنیک خود، در قسمت دامنه های من، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. در صفحه باز شده به پایین صفحه بخش درخواست های این دامنه رجوع کنید و روی شماره موردی که وضعیت پرداخت آن پرداخت نشده است کلیک کرده و در صفحه باز شده با انتخاب گزینه انصراف از درخواست، نسبت به لغو سفارش پرداخت نشده خود اقدام فرمائید.

چگونه نیم سرور NameServer های دامنه id.ir را تغییر دهم؟

درصورتیکه رابط فنی دامنه شما شناسه دی تلکام یعنی da50-irnic باشد، شما دسترسی لازم برای این منظور را از بخش NameServer ها در ناحیه کاربری دی تلکام قسمت دامنه ها دارید.

درصورتیکه رابط فنی دامنه شما دی نیست به این طریق عمل کنید:

وارد سایت nic.ir شده و پس از ورود در شناسه خود، در سمت چپ صفحه از بخش دامنه های من دامنه مورد نظر خود را جستجو کنید و در صفحه باز شده در قسمت سامانه نام دامنه (DNS)، روی گزینه ویرایش ردیف های کارگزاری نام و میزبانی دامنه کلیک کنید.

آیا می توان یک دامنه id.ir را همزمان به نام دو نفر ثبت کرد؟

خیر، این امکان وجود ندارد و هر دامنه تنها یک صاحب امتیاز یا مالک دارد.

 

هر گونه کپی برداری از این مطلب تنها با درج لینک این صفحه به عنوان منبع از وبلاگ شبکه دی بلامانع است

مطالب مرتبط:

اجباری شدن تایید در ایرنیک   ثبت دامین .net.ir    دامین gov.ir    ثبت دامنه     طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *