دامنه net.ir.

دامنه net.ir.

همه چیز در مورد دامنه net.ir.

دامنه .net.ir چیست؟

Country Code Third Level Domain یا اصطلاحا CCTLD است نمونه آن day.net.ir است..در این پسوند، net مخفف Network و ir مخفف IRAN است.ثبت این دامنه برای موسساتی که مجوز رسمی خدمات شبکه و اطلاع رسانی مانند مجوز ISP دارند امکان پذیر است. نام دامنه درخواستی باید مطابق با نام رسمی ذکر شده در مجوز باشد.

بازه زمانی ثبت و تمدید دامنه net.ir.

دوره ثبت این دامنه یک سال یا پنج سال است. (امکان ثبت یا تمید مثلا ۳ سال یا دو سال وجود ندارد و فقط ۱ یا ۵ ساله قابل انتخاب است)

شرایط عمومی ثبت یک دامنه net.ir چیست؟

نام دامنه با پسوند net.ir مانند سایر دامنه ها باید حداقل دارای سه کاراکتر باشد و می تواند حداکثر 63 کاراکتر داشته باشد. نام دامنه با این پسوند می تواند با یک حرف یا عدد آغاز شود و یا با یک حرف یا عدد پایان یابد.
بین کاراکترها در نام دامنه نمی توان از کاراکتر جای خالی (Space) استفاده کرد به طور مثال (www.ab cd.net.ir ) صحیح نمی باشد. برای فاصله دادن بین کاراکترها می توان از خط فاصله (dash) استفاده نمود به طور مثال (a-bcd.net.ir) صحیح است. همچنین استفاده از کاراکترهای? ! & * و از این قبیل در نام دامنه مجاز نمی باشند به طور مثال (abcd@e.net.ir) صحیح نمی باشد.

چطور بدانم دامنه ای که قصد ثبت آن را دارم پیش از این توسط فرد دیگری به ثبت نرسیده است؟

برای اطلاع از این موضوع شما می توانید از دامنه مورد نظر خود اصطلاحاً Whois بگیرید.
برای انجام این کار شما می توانید از طریق بخش کاربران دی تلکام به  آدرس https://day.ir/panel در بخش دامنه نام مورد نظر خود را جستجو کنید، همچنین قسمت جستجوگر دامنه به نشانی اینترنتی http://whois.nic.ir این کار را انجام می دهد هر چند ممکن است از دسترس خارج باشد.

ثبت دامنه net.ir 

جهت ثبت دامنه net.ir از طریق دی تلکام، در بخش اعضا https://day.ir/panel قسمت دامنه ها گزینه جستجو و ثبت دامنه را انتخاب کنید.

برای ثبت دامنه net.ir چه مدارکی نیاز است؟

برای ثبت دامنه net.ir ارائه مجوز شرکت خدمات اینترنت یا شبکه اینترنتی الزامی است.
جهت ارسال مدارک پس از ورود به سایت nic.ir از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور دامنه شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب نمائید. سپس فایل مدرک را پیوست نموده، فرم مربوطه را تکمیل و ارسال فرمائید. همچنین می توانید مدارک خود را برای ایرنیک به شماره 22295700 فکس نمائید.

قیمت و هزینه ثبت دامنه ir چقدر است؟

هزینه ثبت دامنه های .ir و دامنه .net.ir  بعد از مدت زیادی ثابت بودن اخیرا به دلیل کاهش تخفیف کارگزاران تغییر کرده. برای اطلاع از قیمت دامنه به بخش دامنه ها مراجعه کنید.

چطور برای دامین شناسه ایرنیک ایجاد کنم؟

راهنمای ساخت شناسه ایرنیک در ناحیه کاربری دی تلکام  بعد از ورد در بخش راهنما وجود دارد. در صورتی که رابط مالک دامنه دارای شناسه قدیمی ایرنیک باشد باید بروزرسانی انجام شود.

چرا درخواست ثبت دامین من  ابطال شد؟

بررسی صلاحیت متقاضی پسوندهای دامنه مثل .net.ir توسط مرکز ثبت ایرنیک و نیروی انسانی انجام می شود و دی تلکام یا سایر نماینده ها دسترسی به این موضوع ندارند و ممکن است در خیلی از موارد مدارک متقاضی پذیرفته نشود. در صورت بروز هر گونه خطا در این مرحله 2 حالت رخ می دهد:
1) سفارش ثبت دامنه شما ابطال می شود و هزینه پرداخت شده بابت آن به حساب کاربری شما باز می گردد.
2) دامنه در لیست سفارشات شبکه دی قرار میگیرد و توسط کارشناس تا ثبت نهایی و یا روشن شدن وضعیت ثبت پیگیری می شود.

چگونه می توانم سفارش پرداخت نشده خود در سایت ایرنیک را لغو نمایم؟

وارد سایت www.nic.ir شده و پس از وارد شدن در شناسه ایرنیک خود، در قسمت دامنه های من، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. در صفحه باز شده به پایین صفحه بخش درخواست های این دامنه رجوع کنید و روی شماره موردی که وضعیت پرداخت آن پرداخت نشده است کلیک کرده و در صفحه باز شده با انتخاب گزینه انصراف از درخواست، نسبت به لغو سفارش پرداخت نشده خود اقدام فرمائید.

چگونه نیم سرور NameServer های دامنه net.ir را تغییر دهم؟

درصورتیکه رابط فنی دامنه شما شناسه دی تلکام یعنی da50-irnic باشد، شما دسترسی لازم برای این منظور را از بخش NameServer ها در ناحیه کاربری دی تلکام قسمت دامنه ها دارید.

درصورتیکه رابط فنی دامنه شما دی نیست به این طریق عمل کنید:

وارد سایت nic.ir شده و پس از ورود در شناسه خود، در سمت چپ صفحه از بخش دامنه های من دامنه مورد نظر خود را جستجو کنید و در صفحه باز شده در قسمت سامانه نام دامنه (DNS)، روی گزینه ویرایش ردیف های کارگزاری نام و میزبانی دامنه کلیک کنید.

آیا می توان یک دامنه net.ir را همزمان به نام دو نفر ثبت کرد؟

خیر، این امکان وجود ندارد و هر دامنه تنها یک صاحب امتیاز یا مالک دارد.

آیا ثبت دامنه net.ir از طریق نماینده اجباری است؟

خیر ثبت دامنه توسط کارگزا یا نماینده الزامی نیست اما در صورت ثبت دامنه از طریق نماینده، شما از خدمات نماینده از جمله خدمات پشتیبانی یا تخفیف ها، پیگیری تمدید و مشاوره کارشناسان و امکانات دیگر برخوردار خواهید بود. لازم به ذکر است ساعات تماس تلفنی و خدمات پشتیبانی مرکز ایرنیک محدود است و سیاست مرکز برون سپاری خدمات به کارگزاران است. نماینده در واقع رابط یا کارگزار امور مالی و فنی دامنه شما می باشد. در نهایت دامنه به نام سازمان یا شخص متقاضی و در مرکز ثبت می شود.

چه مقدار طول می کشد تا دامنه net.ir به ثبت برسد؟

پس از تکمیل فرایند ثبت دامنه در بخش اعضای دی تلکام، دامنه شما برای تائید به مرکز ثبت دامنه (ایرنیک) ارجاع می گردد و پس از ارسال مدارک و تائید نام دامنه شما از سوی ایرنیک، به ثبت نهایی می رسد و به طور خودکار در پنل کاربری شما در کنترل پنل اعضای دی تلکام و همزمان در شناسه ایرنیک شما قرار می گیرد.
به طور کلی مدت زمان تائید نام یک دامنه از سوی ایرنیک متغیر می باشد و ممکن است از 1 الی 5 روز کاری به طول بیانجامد. لازم به ذکر است از زمانی که درخواست ثبت دامنه داده می شود به مدت 10 روز فرصت ارسال مدارک وجود دارد و پس از آن و در صورت عدم ارسال مدارک درخواست شده، دامنه مورد نظر از حالت رزرو خارج شده و مجدد برای ثبت آزاد می گردد.

آیا امکان تغییر نام دامنه net.ir پس از ثبت وجود دارد؟

خیر.امکان تغییر نام دامنه ثبت شده وجود ندارد.

آیا می توانم مشخصات مالکیت و یا مشخصات Whois دامنه net.ir خود را مخفی نمایم؟

خیر، با توجه به سیاست کنونی مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)، این امکان برای دامنه های ir و مشتقات آن تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

 

انتقال دامنه net.ir

آیا می توانم نسبت به تغییر مالکیت دامنه net.ir خود اقدام و دامنه خود را به شخص دیگری واگذار نمایم؟

خیر، به طور کلی درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله net.ir این امکان وجود ندارد.

چگونه می توانم دامنه net.ir خود را به یک نماینده ایرنیک انتقال دهم؟

دامنه های ir به طور معمول عملیاتی به نام انتقال ندارند و تنها تغییر رابط ها در آن صورت می گیرد. به عبارت دیگر در صورتیکه قصد تمدید دامنه خود از طریق دی تلکام را داشته باشید تنها کافیست شناسه da50-irnic را در بخش رابط مالی آن دامنه قرار دهید و درخواست ایمپورت دامنه مورد نظر را از طریق تیکت به کارشناسان دی ارسال کنید.

چگونه می توانم دامنه net.ir خود را از دی تلکام به شرکت دیگری انتقال دهم؟

شما می توانید با تغییر رابط مالی دامنه خود از طریق سایت nic.ir و قراردادن شناسه شرکت مقصد در قسمت رابط مالی دامنه خود، نسبت به انجام این کار اقدام فرمائید.

مرکز ثبت کننده دامنه های net.ir در ایران چه سازمانی است؟

کلیه دامنه های ir و مشتقات آن در کشور زیر نظر پژوهشگاه دانش های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات)  و ایرنیک به ثبت می رسند که در حقیقت مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های ir در تمام ایران می باشد، به این معنا که کلیه دامنه های ir پس از تائید این مرکز به ثبت نهایی می رسند.

آیا می توانم نسبت به تغییر مشخصات شناسه ایرنیک خود اقدام نمایم؟

درخصوص شناسه مربوط به دامنه های مرتبه سوم مانند net.ir. به دلیل اینکه نام صاحب امتیاز شناسه باید دقیقاً مطابق با نام دامنه باشد، امکان هیچ گونه تغییر و حتی اصلاح نام صاحب امتیاز شناسه وجود ندارد. سایر مشخصات نظیر آدرس، کدپستی، تلفن و پست الکترونیک امکان تغییر  را دارند.

چطور می توانم دامنه net.ir خود را از طریق یک نماینده دیگر تمدید کنم؟

برای تمدید دامنه خود از طریق یک نماینده به عنوان مثال دی تلکام کافیست رابط مالی دامنه خود را به شناسه نماینده برای مثال شناسه دی تلکام da50-irnic تغییر دهید و سپس با ذکر نام دامنه خود از طریق تیکت اطلاع دهید تا دامنه مورد نظر شما جهت تمدید به لیست دامنه های شما افزوده شود.

چگونه می توانم نسبت به تغییر رابط های دامنه net.ir خود اقدام نمایم؟

جهت تغییر رابط های دامنه خود در صورتی که از طریق نماینده اقدام می کنید لازم است از ابتدا یا قبل از تغییر رابط اداری دامنه مورد نظر آن نماینده باشد. در اینصورت در دی تلکام می توانید رابط دامنه را تغییر دهید. در غیر اینصورت می توانید از طریق مرکز ثبت ایرنیک نسبت به تغییرات مورد نظر اقدام کنید.

 

 

هر گونه کپی برداری از این مطلب تنها با درج لینک این صفحه به عنوان منبع از وبلاگ شبکه دی بلامانع است

مطالب مرتبط:

ثبت دامین آنلاین با تخفیف

دامنه .GOV.IR

دامین مدارس یا sch.ir

پسوند دامین id.ir برای چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *