دامنه .org.ir

دامنه .org.ir

دامنه .org.ir چیست؟

دامنه .org.ir یک  Country Code Third Level Domain یا اصطلاحا CCTLD است.در این پسوند، org مخفف Non-Profit Organizations و ir مخفف IRAN است.
ثبت این دامنه برای موسسات و سازمان‌های غیر انتفاعی، NGOها، انجمن‌ها، یا موسسات بین المللی که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست امکان پذیر است. نام درخواستی باید مطابق با نام ثبتی موسسه یا مخفف دقیق آن باشد.

ثبت دامنه .org.ir

مدت ثبت دامنه .org.ir چقدر است؟

دوره ثبت و تمدید دامین .org.ir  یک سال یا پنج سال است. (امکان ثبت یا تمید مثلا ۳ سال یا دو سال وجود ندارد و فقط ۱ یا ۵ ساله قابل انتخاب است)

شرایط عمومی ثبت یک دامنه org.ir چیست؟

نام دامنه با پسوند org.ir مانند سایر دامنه ها باید حداقل دارای سه کاراکتر باشد و می تواند حداکثر 63 کاراکتر داشته باشد. نام دامنه با این پسوند می تواند با یک حرف یا عدد آغاز شود و یا با یک حرف یا عدد پایان یابد.
بین کاراکترها در نام دامنه نمی توان از کاراکتر جای خالی (Space) استفاده کرد به طور مثال (www.ab cd.org.ir ) صحیح نمی باشد. برای فاصله دادن بین کاراکترها می توان از خط فاصله (dash) استفاده نمود به طور مثال (a-bcd.org.ir) صحیح است. همچنین استفاده از کاراکترهای? ! & * و از این قبیل در نام دامنه مجاز نمی باشند به طور مثال (abcd@e.org.ir) صحیح نمی باشد.

آیا ممکن است دامین مورد نظر من قبلا ثبت شده باشد؟

بله احتمال ثبت ثبت شدن یک دامنه حتی org.ir یا مخفف آن توسط سازمان دیگر وجود دارد هر چند تعداد دامین های org.ir بسیارکم است ولی جهت اطمینان از این امر شما می توانید از دامنه مورد نظر خود اصطلاحاً Whois بگیرید. برای انجام این کار می توانیدبه ناحیه کاربری دی تلکام به آدرس https://day.ir/panel بخش دامنه ها گزینه جستجو و ثبت دامنه مراجعه کنید.

چگونه یک دامنه org.ir ثبت کنم؟

برای ثبت دامنه از طریق شبکه دی: وارد ناحیه کاربری دی تلکام شوید. بخش دامنه ها گزینه جستجو و ثبت دامنه را انتخاب کنید. پس از تکمیل مراحل ثبت دامنه و پرداخت، نوبت به ارسال مدارک لازم به ایرنیک می رسد.

چرا سفارش دامنه .org.ir درخواستی ما باطل شد؟

کامل نبودن مدارک سازمان یا همخوانی نداشتن نام دامین درخواستی با نام سازمان می تواند از دلایل ابطال درخواست ثبت باشد.

برای ثبت دامنه org.ir چه مدارکی نیاز است؟

ارسال کپی روزنامه رسمی موسسه یا مجوز انجمن و در مواردی درخواست کتبی در سربرگ با مهر و امضاء مسئول سازمان.

مدارک مورد نیاز برای ثبت دامین را به کجا و جطور ارسال کنم؟

برای ارسال مدارک پس از ورود به سایت nic.ir از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور دامنه شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب نمائید. سپس فایل مدرک را پیوست نموده، فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنید. همچنین می توانید مدارک خود را برای ایرنیک به شماره 22295700 فکس نمائید.

قیمت و هزینه ثبت دامنه .org.ir 

هزینه ثبت دامنه های .ir و دامنه .org.ir  بعد از مدت زیادی ثابت بودن اخیرا به دلیل کاهش تخفیف کارگزاران تغییر کرده. برای اطلاع از قیمت دامنه به بخش دامنه ها مراجعه کنید.

حتما باید دامین org.ir را از طریق نماینده یا کارگزار دامنه ثبت کنم؟

خیر، الزامی برای ثبت دامنه از طریق نماینده یا کارگزار دامین وجود ندارد و شما می توانید به صورت مستقیم از طریق مرکز ثبت ایرنیک هم اقدام کنید. ولی به نظر می رسد سیاست مرکز ثبت، ارتباط کاربران از طریق کارگزار یا نماینده است و ارتباط مستقیم زمان بیشتری برای کاربر خواهد داشت. برای ثبت دامنه های ir  توصیه می شود از طریق کارگزاران یا نماینده اقدام کنید. در صورت ثبت دامنه از طریق نماینده، شما از خدمات نماینده از جمله پشتیبانی یا تخفیف ها، سرویس های پیگیری تمدید و مشاوره کارشناسان و امکانات دیگر برخوردار خواهید بود. لازم به ذکر است ساعات تماس تلفنی و خدمات پشتیبانی مرکز ایرنیک محدود است. همچنین از نظر مالکیت هیچ تغییری در دامنه ایجاد نمی شود، نماینده در واقع رابط یا کارگزار امور مالی و فنی دامنه شما می باشد. در نهایت دامنه به نام سازمان یا شخص متقاضی و در مرکز ثبت می شود.

چقدر طول می کشد تا دامنه org.ir به ثبت برسد؟

پس از تکمیل مراحل ثبت دامنه در بخش اعضای دی تلکام، دامنه شما به صورت خودکار برای تائید به مرکز ثبت دامنه(ایرنیک) ارسال می شود و پس از ارسال مدارک و تائید نام دامنه شما توسط ایرنیک، به ثبت نهایی می رسد و به طور خودکار در پنل کاربری شما در کنترل پنل اعضای شبکه دی و همزمان در شناسه ایرنیک شما قرار می گیرد.
به طور کلی مدت زمان تائید نام یک دامنه از سوی ایرنیک متغیر می باشد و ممکن است از 1 الی 5 روز کاری و در مواردی حتی بیشتر به طول بیانجامد. لازم به ذکر است از زمانیکه درخواست ثبت دامنه داده می شود به مدت 10 روز فرصت ارسال مدارک وجود دارد و پس از آن و در صورت عدم ارسال مدارک درخواست شده،دامنه مورد نظر از حالت رزرو خارج شده و مجدد برای ثبت آزاد می گردد.

آیا امکان تغییر نام دامنه org.ir پس از ثبت وجود دارد؟

خیر.نام دامنه ثبت شده امکان تغییر را نخواهد داشت.

آیا می توانم مشخصات مالکیت و یا مشخصات Whois دامنه org.ir خود را مخفی نمایم؟

خیر، با توجه به سیاست کنونی مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)، این امکان برای دامنه های ir و مشتقات آن تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

آیا می توانم نسبت به تغییر مشخصات شناسه ایرنیک خود اقدام نمایم؟

درخصوص شناسه مربوط به دامنه های مرتبه سوم مانند org.ir ، به دلیل اینکه نام صاحب امتیاز شناسه باید دقیقاً مطابق با نام دامنه باشد، امکان هیچ گونه تغییر و حتی اصلاح نام صاحب امتیاز شناسه وجود ندارد. سایر مشخصات نظیر آدرس،کدپستی،تلفن و پست الکترونیک امکان تغییر یافتن را دارند.

آیا امکان لغو سفارش پرداخت نشده در سایت ایرنیک وجود دارد؟

وارد سایت www.nic.ir شده و پس از وارد شدن در شناسه ایرنیک خود، در قسمت دامنه های من، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. در صفحه باز شده به پایین صفحه بخش درخواست های این دامنه رجوع کنید و روی شماره موردی که وضعیت پرداخت آن پرداخت نشده است کلیک کرده و در صفحه باز شده با انتخاب گزینه انصراف از درخواست، نسبت به لغو سفارش پرداخت نشده خود اقدام فرمائید.

 

انتقال دامنه .org.ir

آیا می توانم نسبت به تغییر مالکیت دامنه org.ir خود اقدام و دامنه خود را به شخص دیگری واگذار نمایم؟

خیر، به طور کلی درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله org.ir این امکان وجود ندارد.

آیا می توانم مالکیت دامنه .org.ir را به شخص یا سازمان دیگری واگذار کنم؟

خیر، به طور کلی درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله org.ir این امکان وجود ندارد، مگر در موارد خاص با تایید قبلی مرکز ثبت.

آیا می توانم دامنه .org.ir که قبلا ثبت شده را از طریق کارگزاران و نماینده یا نماینده دیگر تمدید کنم؟

برای تمدید دامنه خود از طریق یک نماینده به عنوان مثال دی تلکام کافیست رابط مالی دامنه خود را به شناسه نماینده برای مثال شناسه دی تلکام da50-irnic تغییر دهید و سپس با ذکر نام دامنه خود از طریق تیکت اطلاع دهید تا دامنه مورد نظر شما جهت تمدید به لیست دامنه های شما افزوده شود.

آیا می توانم نسبت به تغییر رابط های دامنه .org.ir خود اقدام نمایم؟

برای تغییر رابط های دامنه خود در صورتی که از طریق نماینده اقدام می کنید لازم است از ابتدا یا قبل از تغییر، رابط اداری دامنه مورد نظر آن نماینده باشد. در اینصورت در دی تلکام می توانید رابط دامنه را تغییر دهید. در غیر اینصورت می توانید از طریق مرکز ثبت ایرنیک نسبت به تغییرات مورد نظر اقدام کنید.

چگونه می توانم دامنه .org.ir  را به نماینده یا شرکت دیگری انتقال دهم؟

دامنه های ir به طور معمول عملیاتی به نام انتقال ندارند و تنها تغییر رابط در آن صورت می گیرد. به عبارت دیگر در صورتی که قصد تمدید دامنه خود از طریق یک نماینده برای مثال دی تلکام را داشته باشید تنها کافیست شناسه آن یعنی da50-irnic را در بخش رابط مالی آن دامنه قرار دهید و به نماینده اطلاع دهید.

مرکز یا شرکت اصلی ثبت کننده دامنه های .org.ir در ایران کجاست؟

کلیه دامنه های ir و مشتقات آن در کشور زیر نظر پژوهشگاه دانش های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات)  و ایرنیک به ثبت می رسند که در حقیقت مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های ir در تمام ایران می باشد، به این معنا که کلیه دامنه های ir پس
از تائید این مرکز به ثبت نهایی می رسند.

شناسه ایرنیک یا نیک هندل چیست؟

شناسه ایرنیک یک کد است که مشخصات هر شخص حقیقی یا حقوقی متقاضی ثبت دامنه ir را که در بانک اطلاعاتی مرکز ذخیره شده برای مراجعه ذخیره می کند و معمولا با این فرمت ساخته می شود: da50-irnic و در موارد زیادی به جای وارد کردن اطلاعات تنها وارد کردن شناسه ایرنیک یا نیک هندل کافی است. در صورتی که هولدر یا مالک دامنه دارای شناسه قدیمی ایرنیک باشد لازم است بروزرسانی انجام شود.

چطور برای دامین شناسه ایرنیک ایجاد کنم؟

راهنمای ساخت شناسه ایرنیک در ناحیه کاربری دی تلکام  بعد از ورد در بخش راهنما وجود دارد.

چگونه نیم سرور NameServer های دامنه org.ir را تغییر دهم؟

درصورتی که رابط فنی دامنه شما شناسه دی تلکام یعنی da50-irnic باشد، شما دسترسی لازم برای این منظور را از بخش NameServer ها در ناحیه کاربری دی تلکام قسمت دامنه ها دارید.
اگر رابط فنی دامنه شما دی نیست به این طریق عمل کنید:
وارد سایت nic.ir شده و پس از ورود در شناسه خود، در سمت چپ صفحه از بخش دامنه های من دامنه مورد نظر خود را جستجو کنید و در صفحه باز شده در قسمت سامانه نام دامنه (DNS)، روی گزینه ویرایش ردیف های کارگزاری نام و میزبانی دامنه کلیک کنید.

آیا یک دامنه .org.ir می تواند چند مالک داشته باشد؟

خیر، این امکان وجود ندارد و هر دامنه تنها یک صاحب امتیاز یا مالک حقوقی دارد.

هر گونه کپی برداری از این مطلب تنها با درج لینک این صفحه به عنوان منبع از وبلاگ شبکه دی بلامانع است

مطالب مرتبط:

دامنه .gov.ir

دامنه id.ir

دامنه .net.ir

ثبت دامنه

طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *